Στην Κορυφή η Μπαρτσελόνα

Με εμφατικό τρόπο σκαρφάλωσε στην κορυφή η ομάδα του Λουίς Ενρίκε. Οι Καταλανοί διέλυσαν την Βαγιεκάνο στο «Καμπ Νου» με 6-1, χαρίζοντας γκολ και θέαμα στους οπαδούς τους,  που βρέθηκαν στο γήπεδο. Μεγάλος πρωταγωνιστής για άλλη μια φορά ο Λιονέλ Μέσσι, ο οποίος πέτυχε χατ τρίκ σε διάστημα δώδεκα λεπτών. Το σκορ για την Μπαρτσελόνα άνοιξε ο Λουίς Σουάρες στο 6′. Η Βαγιεκάνο παρά το σοκ των πρώτων λεπτών κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση στην συνέχεια και να «κρατήσει » το 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική.  Ο Πικέ έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ στο 49′ και εν συνεχεία ανέλαβε ο Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός έκανε το  3-0 με εκτέλεση πέναλτι στο 56′, το 4-0 παίρνοντας το «ριμπάουντ» μετά από σουτ του Σουάρες στο 64′ και ολοκλήρωσε το ρεσιτάλ του ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 5-0 στο 68′. Ο Σουάρες στις καθυστερήσεις του αγώνα έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ ενώ είχε προηγηθεί η μείωση του σκορ από την Βαγιεκάνο με πέναλτι.

Με την νίκη της αυτή η Μπαρτσελόνα έφτασε τους 62 βαθμούς σε 26 αγώνες και ξεπέρασε κατά ένα βαθμό την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ηττήθηκε χθες το βράδυ στο «Σαν Μαμές» από την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Για να διαβάσετε περισσότερα και να δείτε τις φάσεις του αγώνα επισκεφτείτε το gazzeta.