Καρδιοχτύπησε η Ρεάλ, Εύκολα η Πόρτο

Ρεάλ Μαδρίτης – Σάλκε  3-4.

Όλοι περίμεναν ένα εύκολο βράδυ για την Ρεάλ Μαδρίτης στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου μετά και το 0-2 στην  Άουφ Σάλκε Αρένα στο πρώτο παιχνίδι. Οι Γερμανοί της Σάλκε όμως είχαν διαφορετική άποψη και έβαλαν δύσκολα στην Ρεάλ, η οποία χρειάστηκε στο τέλος την βοήθεια του Ίκερ Κασίγιας για να μην πέσει θύμα μιας από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του Champions League.

H Σάλκε βρέθηκε μπροστά στο σκορ με δυνατό σουτ του Φούκς από το ύψος της μικρής περιοχής στο 20′ λεπτό για να απαντήσει ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 25′ με όμορφη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η Σάλκε συνέχισε να είναι επιθετική και στο 40′ ο Χούντελαρ πήρε το «ριμπάουντ» σε απόκρουση του Κασίγιας δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους Γερμανούς. Η απάντηση ήρθε μετά από 5 λέπτά όταν στο 45′ λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο και πάλι με κεφαλιά έκανε το 2-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ στο 53′ με κοντινό πλασέ του Μπενζεμά. Και ενώ όλοι πίστεψαν ότι κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε, καθώς η Σάλκε χρειαζόταν 3 γκολ για να φτάσει στην πρόκριση, ο Σανέ στο 57′ με εκπληκτικό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ισοφάρισε για την ομάδα του. Στην συνέχεια η Μαδριλένοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να καταφέρνουν να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία της Σάλκε. Στο 84′ ο Χούντελαρ επωφελούμενος από τις κόντρες βρέθηκε απέναντι από τον Κασίγιας και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ρεάλ. Στα επόμενα λεπτά η Σάλκε προσπάθησε να πετύχει και πέμπτο γκολ όμως ο Κασίγιας αντέδρασε σωστά σε σουτ του Σανέ στο 87′  και σε νέο σουτ του Χέβεντες στο 90′ λέπτό.

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρά την ήττα περνάει στους 8 της διοργάνωσης, παρουσιάζοντας όμως απογοητευτική εικόνα  η οποία σε συνδυασμό με τις τελευταίες κακές εμφανίσεις στην Primera Division προκάλεσε τις αποδοκιμασίες των οπαδών της στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Από την άλλη η Σάλκε παρά τις πολλές απουσίες πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, έφυγε νικήτρια από το Μπερναμπέου και αν ήταν λίγο πιο τυχερή θα μπορούσε να κάνει μία ιστορική ανατροπή.

Πόρτο – Βασιλεία  4-0

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς η Πόρτο έφτασε εύκολα στην πρόκριση με σκορ 4-0 απέναντι στην Βασιλεία. Το 1-0 για τους Δράκους έκανε ο Μπραχίμι στο 14′ λεπτό και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 47 “ ο Ερέρα έκανε το 2-0. Το 3-0 πέτυχε ο Κασεμίρο στο 56′ ενώ τελικό 4-0 έγινε από τον Αμπουμπακάρ στο 76′ λεπτό.