Στην παράταση η Παρί, Επτάσφαιρη η Μπάγερν

Η Παρι Σεν Ζερμέν και η Μπάγερν είναι οι δύο ομάδες που προκρίθηκαν στους οχτώ του Champions League στα χθεσινοβραδινά παιχνίδια.

Τσέλσι – Παρί Σεν Ζερμέν 2-2

Συναρπαστικό μάτς στο Λονδίνο με πολλή ένταση και την Παρί αν και με δέκα παίκτες από το 31′ να παίρνει την πρόκριση απέναντι στην Τσέλσι του Μουρούνιο. Στο 31′ του αγώνα ο Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς απόβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, για δυνατό μαρκάρισμα στον Όσκαρ, αλλάζοντας τις αριθμητικές ισορροπίες στο παιχνιδί. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Παρί στεκόταν καλά στον αγωνιστικό χώρο και το πρώτο μέρος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκόρ.

Στην επανάληψη η Παρί ήταν αυτή που έφτασε πρώτη κοντά γκολ όταν ο Καβάνι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κουρτουά και αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα της Τσέλσι, έστειλε στην μπάλα στο δοκάρι. Στο 81′ η Τσέλσι άνοιξε το σκορ όταν μετά από κόρνερ του Φάμπεργκας και σύγχυση στην περιοχή της Παρί η μπάλα στρώθηκε στον Κάχιλ ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Η Παρί όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 86′ ο Νταβίντ Λουίς μετά από εκτέλεση κόρνερ, με εκπληκτική κεφαλιά οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο πρώτο μέρος της παράτασης και συγκεκριμένα στο 96′ η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τιάγκο Σίλβα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αζάρ δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του. Όμως στο δεύτερο μέρος της παράτασης ο Βραζιλιάνος άσσος της Παρί πήρε το αίμα του πίσω για το λάθος του στη φάση του πέναλτι και με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 2-2, δίνοντας την πρόκριση στους Γάλλους.

Μπάγερν – Σαχτάρ 7-0

Στο παιχνίδι στο Μόναχο η Μπάγερν δεν έδειξε οίκτο και ισοπέδωσε την Σαχτάρ με  7-0. Τον χορό των γκόλ άνοιξε ο Μίλλερ από την άσπρη βούλα. Στην φάση του πέναλτι αποβλήθηκε ο Κούτσερ της Σαχτάρ. Το 2-0 ήρθε στο 34′ από τον Μπόατενκ και με αυτό το σκορ τελείωσε το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν έδειξε από νωρίς τις άγριες διαθέσεις της. 3-0 στο 49′ με τον Ριμπερί, 4-0 στο 52′ και πάλι ο Μίλλερ, 5-0 με τον Μπαντστούμπερ στο 63′, 6-0 με τον Λεβαντόφσκι στο 75′ με το μαρτύριο της Σαχτάρ να τελειώνει στο 87′ όταν ο Γκέτζε έγραψε το τελικό 7-0.