Στα πέναλτι η Ατλετικό, προσπάθησε για την ανατροπή η Άρσεναλ

Ατλέτικο Μαδρίτης και Μονακό είναι οι δύο ομάδες που προκρίνονται στα προημιτελικά του Champions League.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβερκούζεν 1-0 (3-2 στα πέναλτι)

Στην Μαδρίτη η Ατλέτικο καλούνταν να ανατρέψει το σε βάρος 1-0 του πρώτου αγώνα στην Γερμανία. Οι παίκτες του Σιμεόνε ισοφάρισαν σχετικά νωρίς το συνολικό σκορ όταν ο  Μάριο Σουάρες με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και με την μπάλα να βρίσκει σε αμυνόμενο της Λεβερκούζεν και να αιφνιδιάζει τον Λένο, έκανε το 1-0 στο 27′ λεπτό. Το υπόλοιπο του πρώτου μέρους κύλησε χωρίς μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με την Ατλέτικο να διατηρεί το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου σαρανταπενταλέπτου.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε ο αγώνας και στην επανάληψη.Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να εξασφαλίσουν τις άμυνες τους με ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων να φτάνουν δύσκολα με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία. Το σκορ έμεινε στο 1-0 και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Και στην παράταση καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε ιδιαίτερη διάθεση να τελειώσει το παιχνίδι. Έτσι μετά από 120′ λεπτά αγώνα το σκορ παρέμεινε 1-0 με την πρόκριση να ξεκαθαρίζει στην διαδικασία των πέναλτι.

Στα πέναλτι η Ατλέτικο στάθηκε πιο τυχερή και ικανή και κατάφερε να πάρει την πρόκριση με σκορ 3-2.

Στα πέναλτι για την Ατλέτικο σκόραραν οι Γκριεζμάν, Μάριο Σουάρες και Τορες ενώ για Λεβερκούζεν οι Ρόλφες και Κάστρο.

Μονακό – Άρσεναλ 0-2

Τα πράγματα ήταν δύσκολα για την Άρσεναλ μετά την ήττα με 1-3 στο Λονδίνο, στο πρώτο παιχνίδι. Ωστόσο οι κανονιέρηδες δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και κυνήγησαν την ανατροπή μέχρι το 90′.

Η Άρσεναλ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και επιβεβαίωσε την υπεροχή της στο 36′ με το Ζιρού να κάνει το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος η Άρσεναλ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία και στο 79′ ο Ράμσει έκανε το 0-2 για να βάλει φωτιά στο μάτς. Πλέον η Άρσεναλ με ένα γκόλ έφτανε στην μεγάλη ανατροπή και περνούσε εκείνη στην επόμενη φάση. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ πίεσαν ασφυκτικά τους Γάλλους για το 0-3 όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν το 3ο τέρμα που θα τους έδινε την πρόκριση στους 8.