Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους συμπληρώνουν την 8άδα του Champions League

Η Μπαρτσελόνα και η Γιουβέντους είναι οι δύο τελευταίες ομάδες που σφράγισαν το εισιτήριο για την φάση των 8 του Champions League.

Μπαρτσελόνα – Μαντσεστερ Σίτυ 1-0

Με τον αέρα του 1-2 από την Αγγλία η Μπαρτσελόνα ήταν το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε μπήκε δυνατά για να καθαρίσει το παιχνίδι και μόλις στο 6′ λεπτό ο Νεϊμάρ σημάδεψε το δοκάρι του Χάρτ, ενώ στο 11′ ο Μέσι ανάγκασε τον τερματοφύλακα των Πολιτών να αποκρούσει με το πόδι. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τους Καταλανούς να διατηρούν την πρωτοβουλία και να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκορ στο 32′, όταν ο Μέσι με εκπληκτική μπαλιά βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Ράκιτιτς και εκείνος πέρασε την μπάλα πάνω από τον Χάρτ για να γράψει το 1-0. Η Μπαρτσελόνα θα μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο μέρος αλλά στο 44′ το πλασέ του Σουάρες σταμάτησε στο δοκάρι της Σίτυ.

Στην επανάληψη η Μπαρτσέλονα συνέχισε να χάνει ευκαιρίες (49′ Μέσι και Ζόρντι Άλμπα, 63′ Σουάρες). Μετά το 60′ η Σίτυ έγινε πιο επιθετική και άρχισε να πλησιάζει την εστία του Τερ Στέγκεν, απειλώντας στο 64′ σε φάση διαρκείας και στο 67′ με δυνατό σουτ του Τουρέ. Στο 77′ η Σίτυ είχε την μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι της πρόκρισης όταν ο Αγκουέρο κέρδισε πέναλτι. Το πέναλτι εκτέλεσε ο ίδιος για πέσει στην σωστή γωνία και να αποκρούσει ο Τερ Στέγκεν. Μετά το πέναλτι η Σίτυ πέταξε λευκή πετσέτα και άν οι Ισπανοί δεν έβρισκαν απέναντι τους έναν εκπληκτικό Τζό Χάρτ το σκορ θα έπαιρνε μεγαλύτερες διαστάσεις.

Ντόρντμουντ – Γιουβέντους 0-3

Εκπληκτικό πέρασμα της Μεγάλης Κυρίας από την Γερμανία. Μόλις στο 3′ λεπτό ο Τέβες με τρομερό μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο της Ντόρντμουντ. Στη συνέχεια οι Ιταλοί έκλεισαν τους χώρους αναγκάζοντας τους παίκτες της Ντόρντμουντ σε πολλά λάθη.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Κλόπ πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως η Γιουβέντους εφαρμόζοντας έξυπνη τακτική έκλεινε τους χώρους στην άμυνα και προσπαθούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Έτσι στο 70′ λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα με τον Τέβες, ο οποίος σέρβιρε στον Μοράτα και ο Ισπανός από κοντά έκανε το 0-2 σβήνοντας τις ελπίδες της Ντόρντμουντ για πρόκριση. Στο 79′ ο Κάρλος Τέβες έγραψε το τελικό 0-3 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.