Διπλό Ανάσα για την Αναγέννηση στον Εύοσμο – Δεκτή η ένσταση με...

Διπλό Ανάσα για την Αναγέννηση στον Εύοσμο – Δεκτή η ένσταση με Λαμία

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Αναγέννηση στην Θεσσαλονίκη στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 23η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Football League. Εκτός από την νίκη της ομάδας ευχάριστα ήταν τα νέα και από την Πειθαρχική Επιτροπή, η οποία έκανε δεκτή την ένσταση της Αναγέννησης στο παιχνίδι με την Λαμία για την αντικανονική συμμετοχή του Χουσεΐν Μουμίν και έδωσε στους Κιτρινόμαυρους τους τρεις βαθμούς. Έτσι η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη  κατάφερε σε ένα απόγευμα να συλλέξει 6 βαθμούς και να κάνει τεράστιο άλμα στην βαθμολογία, αφού με 26 βαθμούς ισοβαθμεί πλέον με τον Τύρναβο στην 8η θέση της κατάταξης.

Η απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής αναφέρει τα εξής:

«Η Πρωτοβάθμια Πειθαρχική Επιτροπή της FOOTBALL LEAGUE ΟΠΑΠ, πήρε τις παρακάτω αποφάσεις:

Δέχθηκε την ένσταση της ΠΑΕ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ κατά του κύρους του αγώνα της 25-2-2015 μεταξύ των ομάδων ΠΑΕ ΛΑΜΙΑ – ΠΑΕ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ. Κατακύρωσε τον αγώνα υπέρ της ανυπαίτιας ομάδας ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ με τέρματα 0-3. Επέβαλε στην ΠΑΕ ΛΑΜΙΑ την πειθαρχική ποινή του χρηματικού προστίμου των έξι χιλιάδων (6.000)ευρώ. Διέταξε την επιστροφή του καταβληθέντος παραβόλου (ένσταση αντικανονικής συμμετοχής ποδοσφαιριστή)».

Στον αγώνα του Ευόσμου η Αναγέννηση κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Αγροτικό Αστέρα και να προηγηθεί με τον Τζέκο στο 13′ λεπτό. Ο Καρδιτσιώτης επιθετικός έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαΐν για να γράψει το 0-1. Στο 30′ λεπτό ο Βουτσιάς με σουτ διπλασίασε τα γκολ για την Αναγέννηση.

Στην επανάληψη ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει νωρίς στο σκορ στο 50′ λεπτό με τον Ναστέφσκι, όμως η Αναγέννηση παίζοντας έξυπνα κατάφερε να φτάσει στην μεγάλη νίκη.

Αγροτικός Αστέρας (Κούτσης): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Χιντζίδης, Καπίας, Παλάσκας, Τσεμπερίδης, Σαμουηλίδης (82′ Μίλιτς(, Ναστέφσκι, Πάτο (46′ Βελλίνης), Καρακατσάνης, Στεφανίδης.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Παπαργυρίου, Φωτιάς, Οικονόμου, Νίκιτς, Βουτσιάς (61′ Μαυριάς), Σαΐν (83′ Τζάνης), Τζέκος, Μπιτέλης (69′ Κουλίδης), Πέεφ