Ολική Επαναφορά για την Ανναγέννηση

Τεράστια νίκη για την Αναγέννηση απέναντι  σε μια ομάδα που βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της Βαθμολογίας. Μέσα σε τέσσερις μέρες η Αναγέννηση έφερε τα πάνω κάτω, μαζεύοντας 9 βαθμούς και κάνοντας ολική επαναφορά στον βαθμολογικό πίνακα. Η νίκη των Κιτρινόμαυρων αποκτά πολλαπλή σημασία καθώς τα σημερινά αποτελέσματα ήταν ότι καλύτερο για την ομάδα. Με την νίκη αυτή η ΑΣΑ ξεπέρασε στην βαθμολογία τον Πιερικό και τον Αιγινιακό που ηττήθηκαν και αύξησε την διαφορά τον Τύρναβο που είχε ρεπό και την Καλαμαριά που έχασε στο Καυτατζόγλειο από τον Ηρακλή. Πλέον η Αναγέννηση όχι μόνο κρατάει την τύχη στα χέρια της, αλλά θα πρέπει να αυτοκτονήσει για να ξαναβρεθεί στην δυσχερή θέση της τελευταίας τριάδας.

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα της Football League.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις στις αντίπαλες εστίες. Αν και η Αναγέννηση έδειχνε να πατάει καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Λάρισα ήταν αυτή που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ, όταν στο 12′ λεπτό και μετά από εκτέλεση φάουλ του Ελιομάρ η μπάλα έφτασε στο Μελισσά και εκείνος από κοντά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου. Στη συνέχεια η Αναγέννηση προσπάθησε να απειλήσει με ένα καλό σουτ του Σαΐν στο 20′ ενώ στο 22′ λεπτό η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Βουτσιά πέρασε λίγο άουτ. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου  σαρανταπενταλέπτου η ΑΕΛ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να απειλήσει σημαντικά την εστία των Κιτρινόμαυρων.

Στην επανάληψη η Αναγέννηση δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο με την ΑΕΛ να πιέζει και να πλησιάζει επικίνδυνα την εστία του Κουτσόπουλου κυρίως με συνεχόμενα κόρνερ. Παρά όμως την υπεροχή της ΑΕΛ η Αναγέννηση ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο Πέεφ ξεπερνώντας τον προσωπικό του αντίπαλο μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 1-0 στο 76′, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φίλους της Αναγέννησης. Στην συνέχεια η ΑΕΛ πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση όμως η Αναγέννηση κράτησε το υπέρ της 1-0, φτάνοντας σε μία νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας.

Ο συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αναγέννηση Καρδίτσας(Σάκης Θεοδοσιάδης):Κουτσόπουλος, Γκουγκούδης, Παπαργυρίου, Φωτιάς, Οικονόμου, Νίκιτς (Σκόνδρας), Βουτσιάς (Μαυρίας), Σαϊν, Τζέκος, Μπιτέλης (Κουλίδης), Πέεφ

Λάρισα(Σούλης Παπαδόπουλος):Αποστολίδης, Καρανίκας (Παμλίδης), Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Κοντοδήμος, Μελισσάς, Πινδώνης (Μπανούσης), Ελιομάρ (Ρίστοβιτς), Πίντο, Μπόγιοβιτς, Σέρτζιο