Μεγάλη Νίκη της Μπαρτσελόνα στο «El clásico»

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο χθεσινοβραδινό «El clásico». Με τη νίκη αυτή οι Καταλανοί αύξησαν την διαφορά τους στο +4 από τη Ρεάλ και γίνονται το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου αν και απομένουν ακόμα δέκα αγωνιστικές μέχρι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Σε ένα παιχνίδι αντάξιο των προσδοκιών των φιλάθλων οι δύο ομάδες πρόσφεραν ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου. Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικό με την πρώτη μεγάλη φάση να έρχεται από την Ρεάλ στο 12′ όταν από μπαλιά του Μπενζεμά ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρέθηκε αφύλαχτος και απο κοντά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπράβο. Η Ρεάλ έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο όμως η Μπαρτσελόνα κατάφερε με έναν ασυνήθιστο για αυτήν τρόπο να κάνει το 1-0. Ο Μέσι εκέλεσε φάουλ και ο Ματιέ με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ.  Στο 31′ ο Νεϊμάρ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 όταν από πλεονεκτική θέση, έδειξε να αιφνιδιάζεται και έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Κασίγιας. Στην αντεπίθεση οι παίκτες της Ρεάλ συνδυάστηκαν όμορφα με τον Μπενζεμά με τακουνάκι να βγάζει τον Ρονάλντο τετ-α-τετ με τον Μπράβο και αυτός με ωραίο πλάσε να ισοφαρίζει σε 1-1. Στα τελευταία 15 λεπτά οι Μαδριλένοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Μπέιλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ σωστά ακυρώθηκε καθώς ο Ρονάλντο που έκανε την κεφαλιά πάσα ήταν εκτεθειμένος.

Η Ρεάλ μπήκε με την φόρα του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη και έφτασε κοντά στο γκολ με τον Μπενζεμά να πλασάρει και τον Μπάβο αποκρούει. Όμως πάλι ενώ η Ρεάλ ήταν καλύτερη η Μπαρτσελόνα κατάφερε να κάνει το 2-1. Ο Σουάρες βγήκε στην πλάτη της άμυνας, υποδέχθηκε με ωραίο κατέβασμα την μπαλιά του Ντάνι Άλβες και με τη μία σούταρε διαγώνια για να νικήσει τον Κασιγιάς. Από το σημείο αυτό οι γηπεδούχοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και αν ήταν πιο προσεκτικοί θα μπορούσαν να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ.

Οι συνθέσεις

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Μπράβο, Ντάνι Άλβες, Πικέ, Ματιέ, Τζόρντι Άλμπα, Μαστσεράνο, Ράκιτιτς (76′ Μπουσκέτς), Ινιέστα (80′ Τσάβι), Μέσι, Νεϊμάρ (85′ Ραφίνια), Λουίς Σουάρες.

ΡΕΑΛ: Κασίγιας, Καρβαχάλ, Πέπε (73′ Βαράν), Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Κρόος, Μόντριτς (88′ Λούκας Σίλβα), Ίσκο (80′ Χεσέ Ροντρίγκεθ), Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά.