Ιδανικό Φινάλε για την Αναγέννηση

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 9′ λεπτό. Μετά από λάθος του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Κασμερίδη ο Σαϊν έγινε αποδέκτης της μπάλας, πάσαρε στον Τζέκο και αυτός με ψηλοκρεμαστό πλάσε έκανε το 1-0. Στη συνέχεια οι Κιτρινόμαυροι πίεσαν την ομάδα του Βόλου και θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όμως η κεφαλιά του Δημόπουλου στο 19′ πέρασε λίγο άουτ και στο 24′ μετά από νέο λάθος του Κασμερίδη η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ολυμπιακού. Στο 26′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, όταν ο Δημόπουλος πέφτοντας ανέκοψε την μπάλα με το χέρι, με τον Διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Διαμαντόπουλος, ο οποίος νικήθηκε από τον Κουτσόπουλο.

Στην επανάληψη o Ολυμπιακός έφθασε κοντά στην ισοφάριση όταν στο 53′  ο Μπεριάν με προβολή έστειλε  την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 60′ λεπτό ο Πέεφ σούταρε εκτός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 89′ η Αναγέννηση έκανε ιδανικό φινάλε στο πρωτάθλημα όταν ο Βουτσιάς με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0.

Με την νίκη αυτή η Αναγέννηση προσπέρασε τον Πιερικό, ο οποίος ηττήθηκε στην Ζάκυνθο κερδίζοντας το μπόνους των δύο πόντων και τερμάτισε στην έκτη θέση του Βαθμολογική Πίνακα.

Για να δείτε αναλυτικά τις ειδικές βαθμολογίες των Play Off και Play Out της Football League πατήστε εδώ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αναγέννηση Καρδίτσας(Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Γκουγκούδης, Φωτιάς, Δημόπουλος (Σκόνδρας), Τζάνης, Κουλίδης, Μπιτέλης, Σάιν (Μαυρίας), Βουτσιάς, Πέεφ, Τζέκος (Παναγιωτόπουλος).

Ολυμπιακός Βόλου(Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Κασμερίδης, Ιντζίδης, Γιαλούσης, Καρράς, Μαργαρίτης, Μακρυδημήτρης (Σκοπελίτης), Ρόκας (Νικολιάς), Κυζιρίδης, Μπιτάνγκ, Νικολιάς, Διαμαντόπουλος.