Τα play off και play out της Β Εθνικής – Ειδικές Βαθμολογίες

Τα play off και play out της Β Εθνικής – Ειδικές Βαθμολογίες

Τα play off και play out της Β Εθνικής – Ειδικές Βαθμολογίες

Σχετικά με τα Play Off και Play Out θυμίζουμε ότι:

  • Οι τρεις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου θα αγωνιστούν μεταξύ τους στα Play Off και οι δύο πρώτες θα πάρουν την άνοδο για την Super League.
  • Στα Play Out κάθε ομίλου θα πάρουν μέρος οι ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 5 έως 10. Δηλαδή θα δημιουργηθούν δύο γκρουπ 6 ομάδων για κάθε όμιλο. Στην Football League θα παραμείνουν οι τρεις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου των Play Out, ενώ οι τρεις τελευταίες θα υποβιβαστούν στην Γ Εθνική. Επίσης στην Γ Εθνική υποβιβάζονται απευθείας οι ομάδες που τερμάτισαν στις τρεις τελευταίες θέσεις κάθε ομίλου στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Όσον αφορά τις ειδικές βαθμολογίες οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου λαμβάνουν μπόνους +3 βαθμούς στην βαθμολογία των Play Off. Το ίδιο μπόνους (+3) θα έχουν και οι δύο 5οι της βαθμολογίας κάθε ομίλου  (στην διαδικασία των Play Out), ενώ +2 και +1 θα πάρουν οι 6οι και οι 7οι.

Ο συντελεστής στα play off είναι το 3 (δηλαδή  η βαθμολογική διαφορά του 1ου από τον 3ο διαιρείται με το 3). Ο συντελεστής στα play out είναι  4 (δηλαδή η βαθμολογική διαφορά κάθε ομάδας με την τελευταία που συμμετέχει στα Play Out διαρείται με το 4) . Από το αποτέλεσμα της παραπάνω διαίρεσης και το μπόνους  προκύπτει η βαθμολογία στα μίνι πρωταθλήματα.


 Η βαθμολογία των play off:

1. ΑΕΚ   10

2. Ηρακλής   7

3. Παναχαϊκή   0

4. Απόλλων Σμύρνης   0

5. Ολυμπιακός Βόλου   0

6. Λάρισα   0

Η βαθμολογία των play out (1ος Όμιλος – Νότος)

1. Ερμιονίδα   8

2. Παναιγιάλειος   6

3. Αχαρναϊκός   4

4. Καλλιθέα   3

5. Επισκοπή   0

6. Ηρακλής Ψαχνών   0

 Η βαθμολογία των play out (2ος Όμιλος – Βορράς)

1. Ζάκυνθος 6

2. Αν. Καρδίτσας 2

3. Αιγινιακός 1

4. Πιερικός 0

5. Αγρ. Αστέρας 0

6. Τύρναβος 0


Οι τελικές Βαθμολογίες στους δύο Ομίλους

1ος όμιλος:

1. ΑΕΚ   65

2. Παναχαϊκή   46

3. Απόλλων   45
————————
4. Χανιά   42
————————
5. Ερμιονίδα   41

6. Παναιγιάλειος   40

7. Αχαρναϊκός   35

8. Καλλιθέα   33

9. Επισκοπή   26

10. Ηρακλής Ψαχνών   23
————————
11. Άλιμος   21

12. Φωστήρας   15

13. Πανηλειακός   1


2ος όμιλος

1. Ηρακλής 57

2. Ολυμπιακός Βόλου 45

3. ΑΕΛ 45
————————
4. Λαμία 43
————————
5. Ζάκυνθος 39

6. Αν. Καρδίτσας 32

7.  Αιγινιακός 30

8. Πιερικός 30

9. Αγροτικός Αστέρας 29

10. Τύρναβος 29
————————
11. Απόλλων 1926 26

12. Εθν. Σερρών 15

13. Φωκικός 12