Μεγάλα διπλά για Μακρυχώρι και Διγενή

Μεγάλα διπλά πέτυχαν ο Απόλλων Μακρυχωρίου στη Φαναρίου και ο Διγενής στην Μυρίνη. Με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου των play out οι δύο σημερινοί νικητές βρίσκονται στις δύο προνομιούχες θέσεις που οδηγούν σε σίγουρη σωτηρία. Τάσεις αυτοκτονίας από τον Αστέρα ο οποίος βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση ενώ η ομάδα της Μυρίνης μόνο με θαύμα θα αποφύγει την τελευταία θέση.

Αστέρας – Απόλλων Μακρυχωρίου   0-1

Σε εξαιρετικά δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον ο Αστέρας ο οποίος στις 3 πρώτες αγωνιστικές αγωνιστικές μετράει μόλις ένα βαθμό. Στο σημερινό παιχνίδι, στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες φαινόταν να φοβάται η μία την άλλη, με το παιχνίδι να γίνεται κυρίως στο χώρο του κέντρου και χωρίς τη μεγάλη φάση μπροστά στις δύο εστίες. Ο Απόλλων ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στην επανάληψη. Στο 51′ ο Αργυρόπουλος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με πλασέ άνοιξε το σκoρ για τους φιλοξενούμενους. Ο Αστέρας άργησε να συνέλθει από το τέρμα που δέχθηκε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πίεσαν και θα μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση σε με τον Καλύβα σε τρεις περιπτώσεις. Στο 81′ ο παίκτης του Αστέρα έπιασε μονοκόμματο σουτ μετά από σέντρα του Κωτσή όμως ο Κοντοκώστας απέκρουσε με δυσκολία. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε καλή θέση όμως πλάσαρε πάνω από το δοκάρι και τέλος στο 90′ είχε κεφαλιά εξ” επαφής με την μπάλα να περνάει εκτός.

Α.Ο. Μυρίνης – Διγενής   1-3

Ο Διγενής πέρασε από την Μυρίνη και φαίνεται να εδραιώνεται στα ψηλά της βαθμολογίας. Όλα κρίθηκαν στο πρώτο μέρος με την ομάδα του Αρτεσιανού να παίρνει προβάδισμα δύο τερμάτων με την συμπλήρωση μιας ώρας. Στο 10′ ο Οικονόμου άνοιξε το σκορ για του φιλοξενούμενους και στο 29′ ο Αδάμος έκανε το 2-0. Στην επανάληψη ο Διγενής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Ντριντάν στο 69′. Το μόνο που κατάφερε ο Α.Ο. Μυρίνης ήταν να μειώσει με τον Μακρή στο 77′.