Champions League: Φωτιές από τους Δράκους της Πόρτο – Εύκολα η Μπάρτσα

Επτά γκολ και όμορφο θέαμα στα παιχνίδια του Champions League. Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα με αντίπαλο την Παρί και έβαλε γερές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στο άλλο παιχνίδι η Πόρτο τιμώρησε την Μπάγερν και πέτυχε σπουδαία νίκη με σκορ 3-1. Οι Βαυαροί βρίσκονται πλέον σε δυσχερή θέση και θα πρέπει να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια στον επαναληπτικό του Μονάχου.

Παρί Σέν Ζερμέν – Μπαρτσελόνα   1-3

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προείδοποίησε  την Παρί με τον Μέσι να στέλνει με ωραίο πλασέ από το ύψος της περιοχής την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Σιρίγκου. Στο 18′ λεπτό οι  Μπλαουγκράνα βρήκαν ανοργάνωτη την άμυνα της Παρί, ο Μέσι πάσαρε την κατάλληλη στιγμή τον Νεϋμάρ και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Μπαρτσελόνα να προηγείται στο σκόρ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι και κάπου εκεί ο Λουίς Σουάρες ανέλαβε δράση και καθάρισε. Στο 67′ ο Ουρουγουανός πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε τον Σιρίγκου για το 0-2 ενώ στο 79′ βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Παρί και με άπιαστο πλασέ έστειλε την μπάλα συστημένη στο παραθυράκι για το 0-3. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Λοράν Μπλάν ήταν να μειώσει σε 1-3 στο 82′ όταν σε σουτ του Φαν Ντερ Βιλ η μπάλα κόντραρε στον Ματιέ και κατέληξε στα δίχτυα του Τερ Στέγκεν.

Οι συνθέσεις:

Παρί Σέν Ζερμέν: Σίριγκου, Τιάγκο Σίλβα (21′ Νταβίντ Λουίζ), Μαρκίνιος, Μαξουέλ, Ραμπιό (65′ Λούκας), Καμπάι, Ματουιντί, Λαβέτσι, Παστόρε, Καβάνι.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μοντόγια (80′ Αντριάνο), Πικέ, Μαστσεράνο, Άλμπα, Ράκιτιτς (74′ Ματιέ), Μπουσκέτς, Ινιέστα (53′ Τσάβι), Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες.

Πόρτο – Μπάγερν Μοναχου   3-1

Εφιαλτικό το πρώτο δεκάλεπτο για την Μπάγερν στην Πορτογαλία. Μόλις στο 2′ λεπτό ο Τζάκσον Μαρτίνεζ έκλεψε την μπάλα μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Νόιερ με τον διαιτητή της συνάντησης να καταλογίζει πέναλτι και να τιμωρεί τον Γερμανό τερματοφύλακα με κίτρινη κάρτα.  Το πέναλτι για την Πόρτο εκτέλεσε ο Κουαρέσμα κάνοντας το 1-0. Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Βαυαροί, οι Δράκοι ξαναχτύπησαν. Ο Κουαρέσμα εκμεταλλευόμενος την ολιγωρία στην άμυνα της Μπάγερν βρέθηκε απέναντι στον Νόιερ και με ωραίο πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκόλ στο 10′ λεπτό. Μετά το εικοσάλεπτο η Μπάγερν άρχισε να αυξάνει την πίεση και κατάφερε να μειώσει με σουτ του Αλκάνταρα στο 28′ λεπτό. Στο 34′ η Πόρτο έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1 όταν ο Άλεξ Σάντρο επιχείρησε την σέντρα-σούτ από τα δεξιά, ο Νόιερ βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και αυτή χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάγερν έκλεισε την Πόρτο στα καρέ της  χωρίς ωστόσο να μπορέσει να παραβιάσει την εστία των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος η Μπάγερν ήθελε άλλο ένα γκολ και πίεσε γι” αυτό. Η Πόρτο όμως ήταν εξαιρετική στην κόντρα και  δημιούργησε επικίνδυνες φάσεις  στα νώτα των Γερμανών. Στο 55′ ο Νόιερ γλιτώσε την ομάδα του, δεν κατάφερε όμως να κάνει το ίδιο στο 65′ όταν ο Τζάκσον Μαρτίνες έφυγε στην πλάτη της άμυνας και έγραψε το τελικό 3-1.

Πόρτο: Φαμπιάνο, Ντανίλο, Μάικον, Μάρτινς Ίντι, Αλέξ Σάντρο, Καζεμίρο, Έκτορ Ερέρα, Όλιβερ Τόρες (75′ Νέβες), Κουαρέσμα (84′ Εβάντρο), Μπραχιμί (80′ Ερνάνι), Τζάκσον Μαρτίνες.

Μπάγερν: Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Ντάντε, Μπερνάτ, Τσάμπι Αλόνσο (74′ Μπάντστουμπερ), Λαμ, Αλκάνταρα, Μίλερ, Γκέτσε (56′ Ρόντε), Λεβαντόβσκι.