Μεγάλες νίκες για Α.Ο. Σελλάνων και Ατρόμητο – Τώρα οι δυο τους

Και τώρα οι δυο τους. Πέρασαν από Κυψέλη και Καρδιτσομάγουλα ο Α.Ο. Σελλάνων και ο Ατρόμητος αντίστοιχα και τώρα καλούνται να λύσουν τις διαφορές τους στο μεταξύ τους παιχνίδι – τελικό – την Τρίτη στο Προάστιο. Με νίκες προχώρησαν στα Play Out Διγενής και Μακρυχώρι που κλείδωσαν την παραμονή.

Play Off

Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας – Ατρόμητος Παλαμά   0-3

Μεγάλη νίκη για τον Ατρόμητο στην Καρδιτσομάγουλα με την οποία η ομάδα του Παλαμά πήρε ρεβάνς για την ήττα της Τρίτης και διατηρήθηκε ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης θέσης. Καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Βάιου Καραγιάννη είχε σε μεγάλη μέρα τον Κακαΐτσα ο οποίος πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του. Στο 30′ λεπτό ο έμπειρος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα του Ηρακλή και με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ ενώ στο 41′ με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Καμινιώτη για το 0-2. Την νίκη του Ατρόμητου έκλεισε ο Τσιρογιάννης στο 72′ με κοντινή προβολή.

Κυψέλη – Α.Ο. Σελλάνων   0-3

Ζευγάρωσε τις νίκες απέναντι στην Κυψέλη ο Α.Ο. Σελλάνων. Η ομάδα του Προαστίου καθάρισε από νωρίς το παιχνίδι αφού βρέθηκε να προηγείται στο 12′ με δύο γκολ. Το σκόρ άνοιξε ο Αδάμος στο 11′ ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ρέψης έκανε το 0-2. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε και πάλι ο Ρέψης στο 55′.

Όλα τα λεφτά την Τρίτη στο Προάστιο. Σε ένα παιχνίδι χωρίς αύριο Α.Ο. Σελλάνων και Ατρόμητος θα τα δώσουν όλα στον αγώνα που θα κρίνει τον τίτλο του φετινού πρωταθλητή. Βέβαια απομένει και η τελευταία αγωνιστική, όμως ο Α.Ο. Σελλάνων με νίκη εξασφαλίζει την πρωτιά ενώ ο Ατρόμητος την τελευταία αγωνιστική παίζει στην έδρα του με την αδιάφορη Κυψέλη που δύσκολα θα μπορέσει να του κόψει βαθμό ή βαθμούς.

Play Out

Διγενής Αρτεσιανού – Α.Ο. Μυρίνης   1-0

Εξασφάλισε την παραμονή του ο Διγενής δύο στροφές πριν το τέλος των play out. Ένα γκολ του Γιάννη Αδάμου στο 80′ έκανε την διαφορά στο Αρτεσιανό. Χωρίς άγχος θα αγωνιστούν στα εναπομείναντα ματς οι παίκτες του Διγενή. Ο Α.Ο. Μυρίνης παρά την ήττα δεν βγήκε εκτός μάχης και θα κυνηγήσει μέχρι το τέλος την έκπληξη. Το επόμενο παιχνίδι στην έδρα του με τον Αστέρα είναι όλα τα λεφτά και σε περίπτωση νίκης μπορεί να ελπίζει ότι θα προσπεράσει τον Αστέρα στην τελευταία στροφή.

Απόλλων Μακρυχωρίου – Αστέρας  4-1

Ανατροπή για τον Απόλλωνα ο οποίος έκανε το δύο στα δύο απέναντι στον Αστέρα και εξασφάλισε και αυτός την κατηγορία. Η ομάδα του Αστέρα προηγήθηκε μόλις στο 10′ με τον Κατσιγιάννη και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη ο Απόλλωνας έκανε τη  ανατροπή. Στο 50′ οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια καθώς αστόχησαν σε εκτέλεση πέναλτι. Δεν συνέβη όμως το ίδιο δέκα λεπτά αργότερα με τον Κουλοκτσή να κάνει το 1-1 από την άσπρη βούλα. Η ανατροπή ήρθε με τον Σταύρου στο 71′. Ενώ το όνομά τους στους σκόρερ της αναμέτρησης προσέθεσαν και οι Σακελλάρης 75′ και Μπίτσιος 85′.

Διγενής και Απόλλωνας εξασφάλισαν την παραμονή τους ενώ ο μεγάλος χαμένος των play out είναι ο Αστέρας που αν και ξεκίνησε με πλεονέκτημα έμεινε προτελευταίος. Η ομάδα της Φαναρίου θα επιχειρήσει στις δύο τελευταίες αγωνιστικές να μην απωλέσει έστω τη θέση που βρίσκεται τώρα και να αφήσει την τύχη στα χέρια του πρωταθλητή, ελπίζοντας σε άνοδο του στην Γ” Εθνική.

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα οι βαθμολογίες των play off και play out διαμορφώνονται ως εξής