Μία ανάσα από τον τίτλο ο Ατρόμητος Παλαμά

Ο Ατρόμητος Παλαμά ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα της χρονιάς που τελείωσε πριν λίγο στο Προάστιο. Η ομάδα του Βάιου Καραγιάννη πήρε τους τρεις βαθμούς και βρίσκεται πλέον μια ανάσα από την κατάκτηση του τίτλου. Στο άλλο παιχνίδι η Κυψέλη πέτυχε την πρώτη της νίκη με σκορ 4-0 επί του Ηρακλή. Για τα play out Α.Ο. Μυρίνης και Αστέρας έμειναν στο 0-0 χωρίς τέρματα, ενώ ισόπαλο τελείωσε και το παιχνίδι Διγενής – Μακρυχώρι  με σκορ 2-2.

Play Off

Α.Ο. Σελλάνων – Ατρόμητος Παλαμά   0-1

Στο παιχνίδι της χρονιάς το οποίο παρακολούθησαν περισσότεροι από 1000 φίλοι του Ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου ο Ατρόμητος πήρε σπουδαία νίκη με 0-1 και βρίσκεται πλέον αγκαλιά με το Πρωτάθλημα Καρδίτσας μετά από 19 χρόνια (τελευταίο πρωτάθλημα του Ατρομήτου την σεζόν 1995-1996). Πλέον μόνο αν αυτοκτονήσει την τελευταία αγωνιστική στην έδρα του με αντίπαλο την αδιάφορη Κυψέλη μπορεί να χάσει τον τίτλο. Στο σημερινό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κακό με τις δύο ομάδες να είναι επηρεασμένες από την κρισιμότητα του αγώνα και το άγχος να εμποδίζει τους παίκτες να παίξουν ποδόσφαιρο. Χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι στο πρώτο 45λεπτό δεν σημειώθηκε καμία επικίνδυνη φάση μπροστά στις δύο εστίες. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτιάξουν παιχνίδι και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 50′ με τον Σωκράτη Μπουντούρη να σουτάρει με φάλτσο από την γωνία της μεγάλης περιοχής και την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 62′ λεπτό έγινε η φάση που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Χατζηρίζος εκτέλεσε φάουλ από έξω αριστερά και ενώ όλοι περίμεναν σέντρα, βρήκε τον Μπουντούρη μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Στο 65′ ο Τσιρογιάννης σούταρε διαγώνια από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στη συνέχεια ο Ατρόμητος προσπάθησε να φυλάξει τα νώτα του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν ιδιαίτερα. Η μοναδική επικίνδυνη φάση για το Προάστιο έγινε στο 75′ όταν μετά από σέντρα ο Μανασής έκανε την προβολή με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Κυψέλη – Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας  4-0

Την παρθενική της νίκη πέτυχε η Κυψέλη στα play off και μάλιστα με το εμφατικό 4-0. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Μαντέλας 2, Μιχαλόπουλος και Σαίνης.

Play Out

A.Ο. Μυρίνης – Αστέρας   0-0

Ισόπαλο τελείωσε το παιχνίδι στην Μυρίνη. Ο Αστέρας πήρε αυτό που ήθελε καθώς με το Χ εξασφάλισε την προτελευταία θέση και πλέον περιμένει και ελπίζει σε άνοδο του Πρωταθλητή Καρδίτσας στην Γ Εθνική για να σώσει την Κατηγορία. Ο Α.Ο. Μυρίνης τελειώνει και μαθηματικά στην τελευταία θέση και του χρόνου θα αγωνίζεται στην Α1 Ερασιτεχνική.

Διγενής Αρτεσιανού – Απόλλων Μακρυχρίου   2-2

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι στο Αρτεσιανό οι δύο αντίπαλοι μοιράστηκαν τους βαθμούς. Ο Διγενής προηγήθηκε δύο φορές με τους Αδάμου Γ. 17′ και Αλεξίου 47′ και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με του Σταύρου και Αργυρόπουλο.

Με την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής τα πάντα έχουν κριθεί στα play out. Διγενής και Απόλλων παραμένουν στην Α Ερασιτεχνική, ο Αστέρας περιμένει την πορεία του πρωταθλητή στα περιφερειακά μπαράζ και ο Α.Ο. Μυρίνης μετά από δύο χρονιές με πορείες πρωταθλητισμού θα αγωνίζεται του χρόνου την Α1 Ερασιτεχνική κατηγορία.