Μεγάλη Νίκη για την ΑΣΑ – Τα αποτελέσματα στον όμιλο της Αναγέννησης

Η Αναγέννηση έκανε το χρέος και πήρε τους τρεις βαθμούς με αντίπαλο τον Τύρναβο, στον αγώνα που ολοκληρώθηκε λίγη ώρα πριν στο Δημοτικό Στάδιο. Με τη νίκη αυτή οι Κιτρινόμαυροι αυξάνουν τις πιθανότητες για παραμονή στην Football League. Επόμενος στόχος της ομάδας να διπλασιάσει τις εντός έδρας νίκες την επόμενη Κυριακή (10/03/2015) στον αγώνα με αντίπαλο τον ανεβασμένο στα play out Αγροτικό Αστέρα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο αγώνας είχε καλό ρυθμό με την ομάδα του Τυρνάβου να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Μιλουτίνοβιτς σούταρε και μετά από κόντρα η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου. Στο 23′ λεπτό η Αναγέννηση άνοιξε το σκορ. Ο Σαΐν βρήκε τον Τζέκο, ο τελευταίος σούταρε και μετά από κόντρα η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Η απάντηση του Τυρνάβου ήρθε 7 λεπτά αργότερα. Στο 30′ λεπτό ο Καραμανλής με απ ευθείας εκτέλεση φάουλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στην επανάληψη αν και η Αναγέννηση είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ο Τύρναβος πλησίασε πρώτος κοντά στο γκολ στο 49′ λεπτό. Ο Παληγιώργος μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή της Αναγέννησης, σούταρε και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Η Αναγέννηση απάντησε στο 55′ όταν ο Παπαργυρίου έβγαλε τη σέντρα, ο Πέεφ πήρε την κεφαλιά όμως ο Πρίφτης με σωτήρια επέμβαση κράτησε το 1-1. Στο 58′ μετά από κόρνερ του Παπαργυρίου, ο Φωτιάς έκανε ανάποδο ψαλίδι, η μπάλα έφτασε στον Τζέκο και αυτός με κοντινή προβολή έκανε το 2-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Τίποτα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά με την Αναγέννηση να παίρνει το πρώτο πολύτιμο τρίποντο στην διαδικασία των play out και να βλέπει πλέον με μεγάλη αισιοδοξία την συνέχεια.

Οι συνθέσεις:

Αναγέννηση Καρδίτσας(Σ.Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Γκουγκούδης, Παπαργυρίου, Οικονόμου, Φωτιάς, Νίκιτς, Μαυριάς, Κουλίδης (Μπιτέλης), Πέεφ, Τζέκος (Παναγιωτόπουλος), Σαϊν (Βουτσιάς).

Τύρναβος(Απ.Χαραλαμπίδης): Πρίφτης, Στεργιαννός, Καραμανλής, Λαμπρόπουλος, Σουλιώτης, Ντατίδης (Όττα), Γεωργίου (Ιβανίδης), Παληγεώργος (Αλεξίου), Γκούρτσας, Μιλουτίνοβιτς, Ποκόνγκ.

Στα άλλα παιχνίδια ο Αγροτικός Αστέρας πήρε τη νίκη στην έδρα του με αντίπαλο τον Πιερικό με 1-0, ενώ και ο Αιγινιακός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του κερδίζοντας  την Ζάκυνθο με το ίδιο σκόρ.