Δεν τα κατάφερε η ΑΣΑ

Δεν τα κατάφερε η Αναγέννηση και ηττήθηκε με 0-1 από τον Αγροτικό Αστέρα στο Δημοτικό Στάδιο. Με την νίκη αυτή ο Αγροτικός Αστέρας έκανε το 3×3 στα play out και έγινε πλέον το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση μιας εκ των τριών θέσεων που οδηγούν στη σωτηρία. Η Αναγέννηση αν και προσπάθησε δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το σημερινό παιχνίδι και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα στα άλλα παιχνίδια του ομίλου βγήκε εκτός της προνομιούχου τριάδας της βαθμολογίας..

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο αγώνας είχε καλό ρυθμό με την Αναγέννηση να είναι πιο κινητική. Στο 20′ λεπτό ο Πέεφ προσπάθησε να απειλήσει όμως το σουτ που έκανε πέρασε άουτ. Ο Αγροτικός Αστέρας απάντησε στο 25′ λεπτό με σουτ του Πάτο, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 41′ ο Πάτο έκανε την σέντρα, ο Καθάριος έκανε το σουτ, ο Κουτσόπουλος απέκρουσε και στην επαναφορά σε νέο σουτ του Μίλιτς ο Κουτσόπουλος και πάλι έδιωξε σε κόρνερ. Στο 45′ λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ και ασυνεννοησία των παικτών της Αναγέννησης η μπάλα έφτασε στον Καπία όμως το σουτ του τελευταίου δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο μέρος η Αναγέννηση μπήκε καλά και προσπάθησε να πιέσει τον Αστέρα. Στο 50′ λεπτό μετά από σέντρα του Γκουγκούδη, ο Πέεφ σούταρε έξω από την περιοχή όμως ο Βοσνιάδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στο 57′ ο Αστέρας κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Ο Χιντζίδης που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουτσόπουλου, κάνοντας το 0-1 για τους Θεσσαλονικείς. Μετά το γκολ του Αστέρα η Αναγέννηση προσπάθησε για την ισοφάριση όμως ο Αστέρας έκλεισε καλά τους χώρους και κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του 0-1.

Οι συνθέσεις:

Αν. Καρδίτσας: Κουτσόπουλος, Γκουγκούδης, Δημόπουλος (Μίχος), Φωτιάς, Οικονόμου (Παναγιωτόπουλος), Νίκιτς, Μαυριάς (Βουτσιάς), Σαΐν, Τζέκος, Πέεφ, Μπιτέλης.

Αγροτικός Αστέρας: Βοσνιάδης, Χιντζίδης, Καραντασιάδης (Καραμπάς), Καπίας, Ντόικιτς, Τσεμπερίδης, Σαμουηλίδης, Καρακατσάνης (Θεοδωρίδης), Καθάριος (Παλάσκας), Πάτο, Μίλιτς.

Στα άλλα παιχνίδια ο Αιγινιακός πήρε τους τρεις βαθμούς άνευ αγώνα λόγω της τιμωρίας του Πιερικού, ενώ  Τύρναβος και Ζάκυνθος ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 2-2.