Εφτάψυχη η Αναγέννηση πήρε τον Βαθμό στο Αιγίνιο με 9 παίκτες

Κατάθεση ψυχής από τους παίκτες της Αναγέννησης, οι οποίοι αν και αγωνίστηκαν για 30 λεπτά με 9 παίκτες κατόρθωσαν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα στο Αιγίνιο. Με τον βαθμό αυτό η Αναγέννηση διατηρήθηκε στην πρώτη τριάδα.

Ο Αιγινιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο μέρος και στα πρώτα λεπτά πίεσε την Αναγέννηση. Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν στη συνέχεια να ισορροπήσουν και είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 22′ όταν ο Μπιντέλης έκανε το σουτ εντός της περιοχής όμως οι αμυντικοί του Αιγινιακού έδιωξαν την μπάλα. Ο Αιγινιακός πήρε κεφάλι στο σκορ στο 35′ λεπτό όταν μετά από λάθος στην άμυνα της Αναγέννησης, η μπάλα έφτασε στον Πέντε, ο τελευταίος έκανε τη σέντρα και ο Γουέλκαμ με πλασέ έκανε το 1-0. Σαν να μην έφτανε αυτό η Αναγέννηση στο 39′ λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νίκιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στις καθυστερήσεις ο Αιγινιακός έχασε σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, όταν ο Γουέλκαμ πάσαρε στον Πέντα και ο τελευταίος από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 49′ λεπτό. Μετά από βαθιά μπαλιά του Κουτσόπουλου η μπάλα έφθασε στον Βουτσιά, αυτός απέφυγε τον αμυντικό του Αιγινιακού και με πλασέ από κοντά έκανε το 1-1. Στο 65′ λεπτό τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Αναγέννηση καθώς έμεινε με εννέα παίκτες λόγω αποβολής του Δημόπουλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Κιτρινόμαυροι κατόρθωσαν παίζοντας με εννέα παίκτες για 30′ λεπτά να κρατήσουν το σκορ και να πάρουν έναν υπερπολύτιμο βαθμό.

Οι συνθέσεις των δύο Ομάδων:

Αιγινιακός: Τόλιος, Αραμπατζής, Μπερτέν (Κυνηγόπουλος), Ροντρίγκο, Γιαζιτζόγλου, Πολύζος, Φαμπίνιο (Ρίκα), Αχαλινόπουλος Κ., Πέντα, Γουέλκαμ, Καζάκης.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Κουτσόπουλος, Σάββας, Τζανής (Παπαργυρίου), Δημόπουλος, Οικονόμου, Νίκιτς, Γκουγκούδης, Βουτσιάς (Σκόνδρας), Τζέκος, Μπιτέλης, Μίχος (Κουλίδης).