Ξανά η Σεβίλλη το Europa League

H Σεβίλλη για 2η συνεχόμενη χρονιά είναι από χθες το βράδυ Κυπελλούχος του Europa League. Οι Ισπανοί αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στον Μεγάλο Τελικό με αντίπαλο την Ντίνπρο, κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ και να πανηγυρίσουν ακόμα μία κατάκτηση. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Κολομβιανός επιθετικός της Σεβίλλης Κάρλος Μπάκα που πέτυχε 2 γκολ. Με τον τίτλο αυτό η Σεβίλλη έφθασε τις 4 κατακτήσεις και έγινε πολυνίκης του θεσμού.

Η Ντίνπρο κατάφερε να προηγηθεί με κεφαλιά του Κάλινιτς μόλις στο 7′ λεπτό. Η Σεβίλλη ισοφάρισε στο 28′ λεπτό με τον Κριχόβιακ και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μπάκα στο 31′ λεπτό. Η Ντίνπρο έκανε το 2-2 πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44′ με ωραία εκτέλεση φάουλ του Ροτάν. Στο 73′ λεπτό ο Μπάκα πέτυχε το νικητήριο γκολ για τους Ισπανούς με ωραίο διαγώνιο σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.