Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 5η φορά στην Ιστορία της η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό του Βερολίνου με αντίπαλο την Γιουβεντους. Οι Καταλανοί επικράτησαν με σκορ 3-1 της Μεγάλης Κυρίας και αναδείχθηκαν Πρωταθλητές Ευρώπης. Η κατάκτηση αυτή είναι η 5η στην ιστορία του Ισπανικού Συλλόγου και 4η την τελευταία 10ετία.

Με την κατάκτηση του Champions League η Μπαρτσελόνα έκανε το τρέμπλ (Πρωτάθλημα Ισπανίας, Κύπελλο Ισπανίας και Champions League) και έγινε η μοναδική ομάδα που πετυχαίνει τρέμπλ για δεύτερη φορά (1ο το 2009).

Με το Τρόπαιο αυτό η Μπαρτσελόνα έφτασε σε κατακτήσεις την Λίβερπουλ και τη Μπάγερν που έχουν επίσης 5 Κύπελλα Πρωταθλητριών. Πολυνίκης του θεσμού είναι η Ρεάλ Μαδρίτης με 10 κατακτήσεις και ακολουθεί η Μίλαν με 7.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με γκολ του Ράκιτιτς. Οι Καταλανοί στα πρώτα λεπτά έφταναν με ευκολία στα καρέ του Μπουφόν και θα μπορούσαν να πετύχουν και 2ο γκολ. Μετά το εικοσάλεπτο η Γιουβέντους προσπάθησε να ισορροπήσει, απείλησε την Μπαρτσελόνα σε κάποιες περιπτώσεις χωρίς όμως να καταφέρει να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 1ο 45λεπτο.

Στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα έκανε την 1η μεγάλη φάση με τον Σουάρες να σουτάρει στην κλειστή γωνία και τον Μπουφόν να κρατάει ζωντανή την ομάδα του. Στο 55΄ η Γιουβέντους έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Τέβες βρέθηκε σε πλεονεκτηκή θέση, σούταρε, ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε και η μπάλα κατέληξε στον αφύλαχτο Μοράτα, ο οποίος προ κενής εστίας πλάσαρε για το 1-1. Στο επόμενο 10λεπτο η Γιουβέντους ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να φθάσει και σε 2ο γκολ. Στο 68′ ο Μέσι έφυγε στην αντεπίθεση, σούταρε διαγώνια από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Μπουφόν απέκρουσε όμως η μπάλα στρώθηκε στον Σουάρες και αυτός με δυνατό πλασέ έκανε το 2-1. Τη μεγάλη νίκη των Ισπανών έκλεισε ο Νεϊμάρ στο 97′ γράφοντας το τελικό 3-1.