Νίκη για την ΑΣΑ – Την Τελευταία Αγωνιστική κρίνεται η παραμονή

Την Τελευταία αγωνιστική θα ξεκαθαρίσει η υπόθεση της παραμονής μετά την σημερινή νίκη της Αναγέννησης. Η Αναγέννηση έκανε το χρέος της και έμεινε σε απόσταση βολής από τον Τύρναβο ο οποίος πήρε το τρίποντο χωρίς να ιδρώσει, καθώς αντιμετώπιζε τον Πιερικό που έχει παραιτηθεί από τα play out. H Αναγέννηση χρειάζεται τη νίκη στο τελευταίο παιχνίδι με τον Αιγινιακό εντός έδρας και στραβοπάτημα του Τυρνάβου στον Εύοσμο, με τον Αγροτικό Αστέρα, o οποίος έχει εξασφαλίσει την κατηγορία. Επίσης, θα πρέπει να περιμένουμε και την εξέλιξη της υπόθεσης της τιμωρίας της Ζακύνθου για οφειλές προς τον Γιάννη Νικολέτο, από το Τακτικό Διαιτητικό Δικαστήριο της ΕΠΟ, το οποίο ανακοίνωσε σήμερα ότι τιμωρεί την Ζάκυνθο με αφαίρεση 2 βαθμών και κατακύρωση αγώνα υπέρ αντιπάλου, για όλους τους αγώνες  πρωταθλήματος, στους οποίους θα συμμετέχει η Π.Α.Ε. από τη δημοσίευση της απόφασης και εφεξής μέχρι την πλήρη και ολοσχερή εξόφληση του αιτούντος. Βέβαια από την πλευρά των Νησιωτών εκφράζεται η βεβαιότητα πως το θέμα θα τακτοποιηθεί άμεσα και ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για τους φίλους της ομάδας.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά από το 1ο λεπτό. Οι Κιτρινόμαυροι έφταναν με σχετική ευκολία στην εστία της Ζακύνθου όμως τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Στο 1ο εικοσάλεπτο η Αναγέννηση μετρούσε 7 τελικές στην αντίπαλη εστία. Στο 20ο λεπτό ο Μπιτέλης με πλασαριστό σουτ έκανε το 1-0 για την Αναγέννηση. Στο 27′ λεπτό η Ζάκυνθος κατάφερε σε μία από τις λιγοστές επισκέψεις στα καρέ του Κουτσόπουλου να κάνει το 1-1. Ο Μπλέτσας δέχθηκε την κάθετη πάσα, βγήκε τετατετ με τον Κουτσόπουλο και πλάσαρε εύστοχα. Μετά το 1-1 ο επιθετικός μονόλογος της Αναγέννησης συνεχίστηκε. Στο 31′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Τζέκου από τον Καμπούρη. Στην φάση του πέναλτι ο αμυντικός της Ζακύνθου τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βουτσιάς, ο οποίος αστόχησε στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με την Αναγέννηση να κλείνει το 1ο μέρος με 18 τελικές προσπάθειες.

Στην επανάληψη η Αναγέννηση συνέχισε να πιέζει και να χάνει ευκαιρίες. Η λύτρωση ήρθε στο 59′ λέπτο. Ο Νίκιτς εκτέλεσε φάουλ, ο Τζέκος πήρε την κεφαλιά και ο Μίχος με προβολή έκανε το 2-1. Στο 71′ λεπτό η Αναγέννηση πέτυχε και 3ο γκολ όταν μετά από σέντρα του Μαυρία, ο Οικονόμου με κεφαλιά νίκησε τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου. Με τη νίκη αυτή η Αναγέννηση συνεχίζει να ελπίζει για την παραμονή. Όλα πλέον θα κριθούν την τελευταία Αγωνιστική.

Οι συνθέσεις των δύο Ομάδων:

Αναγέννηση Καρδίτσας: Κουτσόπουλος, Μίχος, Τζάνης, Δημόπουλος, Οικονόμου (Κοντός), Νίκιτς, Σάιν, Μπιτέλης, Τζέκος, Πέεφ (Παναγιωτόπουλος), Βουτσιάς (Μαυρίας).

Ζάκυνθος: Πολίτης, Στασινόπουλος, Νόνης, Κρισμάρεβιτς (Πέττας), Κυριακίδης, Μπλέτσας, Ευθυμιάδης, Πιτταράς (Λέκκας), Χατζησάββας, Πηλιόπουλος, Καμπούρης.