Ηρακλής Παλαμά : Ντεμπούτο με ισοπαλία (1-1).

Ο Ηρακλής Παλαμά στο πρώτο επίσημο ματς της ιστορίας του στις ερασιτεχνικές κατηγορίες, ήρθε ισόπαλος με τον Ενιππέα σε παιχνίδι που διεξήχθη, την Κυριακή, στο γήπεδο της Ιτέας στα πλαίσια της 1ηςαγωνιστικής  της Γ΄ ερασιτεχνικής ΕΠΣΚαρδίτσας.

Ηρακλής Παλαμά (3)

Το τεχνικό δίδυμο Πέτρου-Τρουβά ξεκίνησε το παιχνίδι με τερματοφύλακα τον Γαλανάκο , στα άκρα της άμυνας τους Αδαμόπουλο (δεξιά) και Κύργιο (αριστερά) , κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Πέτρου και Παπαντίνα, στα χαφ  τους   Ξέρρα δεξιά  και Παπαδημητρόπουλο αριστερά, τον Σκουλαράκο και  τον Πατσιαλή στον άξονα, ενώ το επιθετικό δίδυμο αποτελούσαν ο Κούμπος με τον Καραμήτρο.

Ηρακλής Παλαμά (1)

Μετά το 5λεπτό, οι νεαροί παίχτες του Ηρακλή πήραν τα ηνία του ματς και έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήταν στο 12ο  λεπτό με τον Καραμήτρο να σουτάρει από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής  και τον τερματοφύλακα του Ενιππέα να αποκρούει σε κόρνερ. Στη δεύτερη ευκαιρία τους  οι Ηρακληδείς ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ. Στο 18΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καραμήτρου από την αριστερή πλευρά, ο Ξέρρας με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έβαλε τους κιτρινομπλέ στη θέση του οδηγού κάνοντας το 1-0.

Ηρακλής Παλαμά (4)

Με την συμπλήρωση του ημιώρου ο Καραμήτρος σούταρε από τη δεξιά μεριά, στο ύψος  της μεγάλης περιοχής, με το γκολκίπερ να διώχνει σε κόρνερ. Στο 33΄ ο  Σκουλαράκος με μακρινό σουτ από τον άξονα προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Μπακάλη , με τον τελευταίο να μπλοκάρει τη μπάλα.Δύο λεπτά αργότερα (35΄) ο Ηρακλής αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή λόγω τραυματισμού του σκόρερ Κων/νου Ξέρρα,  με τον  Γιώργο Καραθανάση να παίρνει θέση στο αγωνιστικό χώρο. Η τελευταία ευκαιρία, για τους τυπικά γηπεδούχους,  στο πρώτο ημίχρονο   ήταν στο 44ο  λεπτό με τον Αδαμόπουλο να σουτάρει μέσα από την περιοχή, διαγώνια δεξιά, και να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Οι ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με τον Ηρακλή να έχει  κερδίσει  έξι κόρνερ έναντι δύο του αντιπάλου.

Στο δεύτερο   ημίχρονο η ομάδα της Ιτέας ανέβασε την απόδοσή της και πίεσε τον Ηρακλή προσπαθώντας να  φτάσει στην ισοφάριση. Η πίεση που άσκησε ο Ενιππέας είχε ως αποτέλεσμα να αφήνει πολλά κενά στο χώρο της μεσαίας γραμμής και σχεδόν κάθε αντεπίθεση του Ηρακλή μετά το 70΄ ήταν και ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς, όμως η απειρία και η κούραση των 15χρονων ποδοσφαιριστών  της Ακαδημίας στάθηκε ανασταλτικός παράγοντας στο τελείωμα των φάσεων. Στο  71΄ σουτ του Καραμήτρου μπλόκαρε ο τερματοφύλακας, στο 79΄ ο Αδαμόπουλος έστειλε την μπάλα άουτ, στο 84΄ σουτ του Ζησόπουλου κατέληξε πάνω από το δοκάρι, στο 86΄ ο Τρουβάς έστειλε την μπάλα λίγο άουτ και στο 87΄ ωραία προσπάθεια του Παπαδημητρόπουλου από την αριστερή πλευρά «έσπασε» τη μπάλα στον επερχόμενο Αδαμόπουλο που από το ύψος του πέναλτι δεν κατάφερε να σκοράρει.Έτσι φτάσαμε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και αφού ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να κλειδώσει  τη νίκη, «εφαρμόστηκε» ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου με τον Παππά να κερδίζει πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σάκης Ζώνας  και έγραψε το τελικό 1-1.

Ηρακλής Παλαμά (5)

Το χθεσινό παιχνίδι είχε την ιδιαιτερότητα του και για τους δύο αντιπάλους. Για τον Ηρακλή Παλαμά ήταν, όπως προαναφέραμε,  τοπρώτο επίσημο ματς της ιστορίας του στις ερασιτεχνικές κατηγορίες . Για τον Ενιπέα το γεγονός και μόνο οτι η ομάδα κατάφερε να κατέβει και να αγωνιστεί στο πρωτάθλημα (παρουσιάζοντας μάλιστα και ανταγωνιστικό σύνολο, όταν μερικές εβδομάδες πίσω ήταν στα πρόθυρα της διάλυσης) είναι άξιο λόγου και συγχαρητηρίων στους ανθρώπους που «έτρεξαν» γι’αυτό.

Την επόμενη αγωνιστική (2η) ο Ηρακλής αντιμετωπίζει εντός έδρας την Αχλαδιά (το παιχνίδι θα γίνει στο γήπεδο του Ερμητσίου το οποίο θα «πατηθεί» ξανά έπειτα απο πολλά χρόνια εγκατάλειψης). Ο Ενιπέας αντιμετωπίζει επίσης στην έδρα του, την Ιτέα,  την ομάδα του Εθνικού Κέδρου.

* Ο Ηρακλής Παλαμά ευχαριστεί τους ανθρώπους του Ενιπέα Ιτέας για την άψογη χθεσινή φιλοξενία

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΛΑΜΑ : ΓΑΛΑΝΑΚΟΣ, ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΥΡΓΙΟΣ, ΠΕΤΡΟΥ, ΠΑΠΑΝΤΙΝΑΣ, ΠΑΤΣΙΑΛΗΣ (85′ ΖΗΣΟΠΟΥΛΟΣ), ΚΑΡΑΜΗΤΡΟΣ, ΞΕΡΑΣ (35′ λ.τ. ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗΣ), ΣΚΟΥΛΑΡΑΚΟΣ (75′ ΤΡΟΥΒΑΣ), ΚΟΥΜΠΟΣ, ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ.

ΕΝΙΠΕΑΣ ΙΤΕΑΣ : ΜΠΑΚΑΛΗΣ Δ, ΛΥΤΡΑΣ, ΔΟΥΡΟΣ, ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΣ(45 ΚΟΡΜΑΣ), ΒΛΙΩΡΑΣ Λ, ΤΖΙΦΟΥΛΗΣ(60 ΜΠΑΚΑΛΗΣ Χ, ΖΩΝΑΣ, ΒΛΙΩΡΑΣ Μ,ΑΓΓΕΛΟΥ(45 ΚΑΤΡΑΚΗΣ), ΜΑΝΩΛΗΣ, ΠΑΠΠΑΣ.