Πρωταθλητής Χειμώνα ο Α.Ο. Σελλάνων

Ο Α.Ο. Σελλάνων ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο τον περσινό πρωταθλητή της Α” ΕΠΣΚ Ατρόμητο Παλαμά, κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του Πρωταθλητή Χειμώνα.

Σε έναν αγώνα πραγματικό ντέρμπι με πολλές δυνατές μονομαχίες και λιγοστές  φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, όλα κρίθηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Άκη Χαρβαλιά να αναδεικνύεται σε μεγάλο πρωταγωνιστή του αγώνα και χρυσή αλλαγή για τον Α.Ο. Σελλάνων .

Χωρίς τη μεγάλη φάση ολοκληρώθηκε το 1ο μέρος της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να πλησιάζουν σε δύο τρείς περιπτώσεις την αντίπαλη εστία, χωρίς όμως να δημιουργούν ιδιαίτερους κινδύνους.

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά και στα πρώτα 15 λεπτά κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, χωρίς ωστόσο να έχει την κλασική ευκαιρία. Στη συνέχεια ο Α.Ο. Σελλάνων ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 71′ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Τσαρτσαρά με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι παίκτες του Προαστίου πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, όμως πριν προλάβουν να  εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή, η ισορροπία αποκαταστάθηκε καθώς στο 75′ αποβλήθηκε ο Κακαΐτσας, επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Και ενώ ο αγώνας πήγαινε προς το τέλος με τις δύο ομάδες να δείχνουν να έχουν συμβιβαστεί με το βαθμό της ισοπαλλίας, στο  93′ λεπτό  έγινε η φάση που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Μανασής κέρδισε τις κόντρες ξέφυγε από τους αμυντικούς του Ατρόμητου και μπαίνοντας στην μεγάλη περιοχή ανατράπηκε από τον Πάτρα με τον διαιτητή να υποδεικνύει φάουλ στην γραμμή της μεγάλης περιοχής και να αποβάλλει σαν τελευταίο παίκτη τον αμυντικό των φιλοξενούμενων (στην φάση αυτή υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους, ότι η ανατροπή έγινε εντός περιοχής και έπρεπε να καταλογιστεί πέναλτι). Την εκτέλεση του φάουλ  ανέλαβε ο Χαρβαλιάς και με όμορφο πλάσε δεν άφησε περιθώρια στον τερματοφύλακα του Ατρόμητου γράφοντας το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Με τη νίκη αυτή το τέλος του 1ου γύρου βρίσκει την ομάδα του Προαστίου στο +5 από τον δεύτερο Ατρόμητο Παλαμά.

Οι παίκτες του Χρήστου Χατζηλιάδη κατάφεραν να ολοκληρώσουν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος αήττητοι και μάλιστα πετυχαίνοντας 14 συνεχόμενες νίκες μετά την ισοπαλία της 1ης αγωνιστικής στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Πάμμισο.

Από την άλλη αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον Ατρόμητο στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς η ομάδα του Παλαμά στα 14 προηγούμενα παιχνίδια μετρούσε 12 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Α.Ο. Σελλάνων: (Χρήστος Χατζηλιάδης) Θεολόγης, Αρχοντής, Κούρκουλας Ν., Θυμιόπουλος, Περήφανος, Δανιήλ (Καπετάνι), Παπαδημητρίου (Μάττας), Ρέψης, Κακαΐτσας, Τζιόλας (Χαρβαλιάς).

Ατρόμητος Παλαμά: (Βάιος Καραγιάννης) Τρούκης, Πάτρας, Καρτσάνας, Μετούσι, Τσαρτσαράς, Παληγιάννης, Παππάς, Χατζηρίζος (Λιάππης), Κόκκινος (Μερεντίντης), Ξάνθος (Γκόβαρης), Κρανιώτης.