Οι υποψηφιότητες για το διαγωνιστικό μέρος του 32ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου...

Οι υποψηφιότητες για το διαγωνιστικό μέρος του 32ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας

4 έως 13 Μαρτίου 2016

Τις 29 έφθασαν οι υποψηφιότητες για το διαγωνιστικό μέρος του 32ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας που διοργανώνει η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων από 4 έως 13 Μαρτίου 2016, σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Θεσσαλίας – Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, το Δήμο Καρδίτσας, την Περιφερειακή Ένωση Δήμων (Π.Ε.Δ.) Θεσσαλίας και με τη συμπαράσταση της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων.

Η σχετική προθεσμία ολοκληρώθηκε την περασμένη Παρασκευή 22 Ιανουαρίου και, παρ ΄ όλες τις οικονομικές δυσκολίες, η ανταπόκριση υπήρξε κάτι παραπάνω από ενθαρρυντική (είχαμε 6 αιτήσεις συμμετοχής παραπάνω από πέρυσι) καταδεικνύοντας την αξία και τη δυναμική του συγκριμένου θεσμού.

Η αρμόδια Επιτροπή Αξιολόγησης έχει ήδη ξεκινήσει το δύσκολο έργο της, ενώ τα αποτελέσματα αναμένεται να ανακοινωθούν το αργότερο μέχρι τις 10 Φεβρουαρίου.

Οι προετοιμασίες, εξάλλου, για τη διοργάνωση του Φεστιβάλ συνεχίζονται με ρυθμούς πυρετώδεις και πολύ σύντομα η Οργανωτική Επιτροπή θα είναι σε θέση να ανακοινώσει πολλά περισσότερα σχετικά με το πρόγραμμα εκδηλώσεων.

Αναλυτικά, οι φετινές υποψηφιότητες έχουν ως εξής :

1) Κεντρική Σκηνή του Δημοτικού Θεάτρου Μυλοποτάμου Ν. Ρεθύμνης

Έργο : «Ο κατά φαντασίαν ασθενής» του Μολιέρου

2) Θεατρική Ομάδα «Θεατροδότες» της Ένωσης Ποντίων Επαρχίας Ελασσόνας

Έργο : «Η Τρίτη Κόρη» της Κυριακής-Κορίνας Πάντου-Ζιάκου

3) Θεατρικό Εργαστήρι Αξιούπολης Δήμου Παιονίας

Έργο : «Η Νύφη της Κούλουρης» του Ευάγγελου Παντόπουλου

4) Θεατρική Ομάδα Δήμου Κορδελιού Ευόσμου

Έργο : «Ξορκίζοντας το Κοράκι» του Edgar Allan Poe

5) Θεατρική Ομάδα «ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ» του Εκπολιτιστικού-Επιμορφωτικού Συλλόγου Ανθούσας

Έργο : «Το μήνυμα» του Αργύρη Χιόνη

6) Θεατρική Ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Πολυγύρου

Έργο : «Το μυστικό της Κοντέσσας Βαλέραινας» του Γρηγορίου Ξενόπουλου

7) Κεντρική Σκηνή του Πολιτιστικού Συλλόγου Περιγιαλίου (Δ. Κορινθίων) «ΑΠΟΛΛΩΝ»

Έργο : «Ο ΦΟΝΙΑΣ» του Μήτσου Ευθυμιάδη

8) Δημοτικό Θέατρο Μαραθώνα

Έργο : «ΤΡΩΑΔΕΣ» του Ευριπίδη

9) Θεατρική Ομάδα Δήμου Λαυρεωτικής «ΕΞΟΡΥΞΗ»

Έργο : «Οι Δούλες» του Ζαν Ζενέ

theatriki-omada-lavriou-ejoryjii

10) Ελληνικό Θεατρικό Εργαστήρι Βρυξέλλων

Έργο : «Η Κόμισσα της Φάμπρικας» των Ασημάκη Γιαλαμά – Κώστα Πρετεντέρη

elliniko-theatriko-ergastiri-vryjelon-aJPG

11) Θεατρική Σκηνή Πολιτιστικού Κέντρου Δήμου Καρύστου «ΑΝΕΜΟΠΥΛΕΣ»

Έργο : «Μήδεια» του Μποστ

12) Θεατρικό Εργαστήρι της Πολυφωνική Χορωδία Πάτρας

Έργο : «Ο Φωταγωγός» του Σπύρου Γαλαίου

theatriko-ergastiri-polyphonikis-xorodias-patras

13) Θεατρικό Εργαστήρι Συλλόγου Πελοποννησίων Λαυρεωτικής «Ο Κολοκοτρώνης»

Έργο : «Ο Αγαπητικός της βοσκοπούλας» του Δημητρίου Κορομηλά

14) Θεατρικό Εργαστήρι Κέντρου Πολιτισμού, Αθλητισμού & Περιβάλλοντος Δήμου Κορινθίων

Έργο : «Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω» του Ντάριο Φο

15) Θεατρική Ομάδα Δασκάλων και Νηπ/γών Πάτρας «ΣΧΟΛΕΙΟΝ»

Έργο : «Όπλα, παλάσκες και στη γραμμή» των Μαρίας Παναγιωτακοπούλου και Σάκη Παπαδημητρίου

16)Θεατρικό Εργαστήρι του Οργανισμού Πολιτισμού, Άθλησης & Νεολαίας του Δήμου Ν. Ιωνίας

Έργο : «Οι ηλίθιοι» του Νηλ Σάιμον

17) Θεατρική Σκηνή Ηρακλείου Κρήτης

Έργο : «Δεν θα με τρελάνεις εσύ εμένα !» των Παναγιώτη Καποδίστρια και Αργύρη Γιαμάλογλου

18) Εργαστήρι Θεάτρου Σοφούλη Θεσσαλονίκης

Έργο : «Έχω μια τρέλα» σε κείμενα – σκηνοθεσία του Νίκου Βαλβαζάνη

19) Κεντρική Θεατρική Σκηνή του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ» Βέροιας

Έργο : «Άρρωστος…κατά παραγγελία» σε διασκευή-σκηνοθεσία Διονύση Καρολίδη

20) Πολιτιστικός Σύλλογος Χρυσούπολης «Τεχνοθέατρο Νέστου»

Έργο : «Για μια Ελένη» σε σκηνοθεσία Βασίλη Λειβαδίτη

21)ΘΕΑΤΟ Παραμυθιάς Θεσπρωτίας

Έργο : «Το Διαμάντι και το Κήτος ή ολόκληρος ο Μποστ σε 1 ώρα» του Λεωνίδα Τσίπη

22) Όμιλος Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς

Έργο : «Το Σακάκι που Βελάζει» του Στανισλάβ Στρατίεβ

23) Ερασιτεχνική Ομάδα «Θεατρική Πύλη» του Συλλόγου «Πύλη Πυλαίας» Θεσσαλονίκης

Έργο : «Η αυλή των θαυμάτων» του Ιάκωβου Καμπανέλλη

24) Ερασιτεχνική Σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Ρούμελης

Έργο : «Play On» του Rick Abbot

erasitexniki-skini-dipethe-roumelis-aJPG

25) Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα Βόλου «ΣΚΗΝΟΒΑΤΕΣ»

Έργο :  «Δεσποινίς ετών 39» των Αλέκου Σακελλάριου – Χρήστου Γιαννακόπουλος

26) Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα Ν.Π.Δ.Δ. «Δημήτριος Βικέλας» Δήμου Κηφισιάς

     Έργο : «Ο φίλος μου ο Λευτεράκης» του Αλέκου Σακελλάριου

theatriki-omada-dimou-kifisias

27) Θεατρική Καλλιτεχνική Ομάδα «ΤΡΙΑ-33» Αλεξανδρούπολης

Έργο : «Καλά σαράντα» του Χρήστου Βαλκάνη

theatriki-omada-alejandroupolis

28) Κεντρική Σκηνή του Θεατρικού Εργαστηρίου Σπερχειάδας – Μακρακώμης

Έργο :«Το Μεγάλο Χριστουγεννιάτικο Τραπέζι» του Thornton Niven Wilder

29) Θεατρική Ομάδα της Ε.Ε. Λογοτεχνών

    Έργο :«Ο Επισκέπτης» της Ντίνας Δούκα