Κυπελλούχος η Δόξα Μητρόπολης

Η Δόξα Μητρόπολης κατέκτησε τον πρώτο τίτλο του 2016 στο Ερασιτεχνικό Ποδόσφαιρο επικρατώντας στο μεγάλο τελικό του Αστέρα Καρδίτσας με σκορ 5-1 και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί.

Παρουσία αρκετών φίλων του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου στο Δημοτικό Στάδιο, η Δόξα ευτύχησε να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο 3′ λεπτό ο Μπουντούρης προειδοποίησε την ομάδα του Αστέρα όταν σε εκτέλεση απ” ευθείας κόρνερ η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τσαντούλα. Στο 5′ λεπτό ο Ρόβας εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, οι αμυντικοί του Αστέρα δεν απομάκρυναν τη μπάλα και ο Παπαευαγγέλου με σούτ άνοιξε το σκορ για την Δόξα. Πριν συνέλθουν από το 1ο γκολ οι παίκτες του Αστέρα, στο 11′ λεπτό ο Βενέτης βρέθηκε σε θέση βολής και με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Τσαντούλα για το 2-0. Μετά το 2-0 ο Αστέρας πήρε μέτρα στο γήπεδο χωρίς όμως να καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Μητρόπολης. Αξιόλογη στιγμή για ερυθρόλευκους στο 16′ λεπτό όταν σε εκτέλεση φάουλ του Μπελάγια, ο Μέσι πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 22′ λεπτό η Δόξα έχασε σημαντική ευκαιρία για το 3-0, όταν ο Μπουντούρης με πολύ όμορφη πάσα έβγαλε τετατετ τον Τσιρογιάννη με τον τελευταίο να σουτάρει ψηλά πάνω απ” την εστία. Στο 33′ λεπτό και πάλι ο Τσιρογιάννης βρέθηκε απέναντι από τον Τσαντούλα, όμως καθυστέρησε και οι αμυντικοί του Αστέρα κατάφεραν να τον κλείσουν. Στο 45′ λεπτό σε κόρνερ του Τσιρογιάννη, ο Ρόβας πήρε την πρώτη κεφαλιά – πάσα και ο Παπαμαργαρίτης από κοντά με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στην επανάληψη η Δόξα με το καλημέρα στο 46′ έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Τσιρογιάννη να σουτάρει δυνατά από κοντά και την μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Στο 58′ λεπτό ο Μπουντούρης δέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με διπλή προσπάθεια έκανε το 4-0, βάζοντας κι αυτός το όνομα του στην λίστα των σκόρερ. Στο 66′ λεπτό ο έμπειρος Σωτηρίου, μετά από σέντρα με πολύ όμορφη κεφαλιά μείωσε σε 4-1 για τον Αστέρα και δύο λεπτά μετά ο Μέσι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή της Μητρόπολης, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Από το σημείο αυτό και μετά οι δύο ομάδες έδειχναν να έχουν συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα με τον Αστέρα να κρατάει την μπάλα και την Δόξα να δείχνει απειλητική στην κόντρα επίθεση. Στο 85′ η Δόξα κέρδισε πέναλτι. Ο Τσιρογιάννης ανέλαβε την εκτέλεση γράφοντας το τελικό 5-1.