Οι διαγωνιζόμενοι θίασοι του 32ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας

Οι διαγωνιζόμενοι θίασοι του 32ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας

Οι διαγωνιζόμενοι θίασοι του 32ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας

Συνεδρίασε το βράδυ της Δευτέρας 8 Φεβρουαρίου, η Επιτροπή Επιλογής Έργων προκειμένου να αξιολογήσει τις 30 συνολικά αιτήσεις συμμετοχής για το διαγωνιστικό μέρος του 32ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας που διοργανώνει η Ένωση Πολιτιστικών Συλλόγων του Νομού, από 4 έως 13 Μαρτίου 2016, σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Θεσσαλίας-Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, το Δήμο Καρδίτσας, την Περιφερειακή Ένωση Δήμων (Π.Ε.Δ.) Θεσσαλίας και με τη συμπαράσταση της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλιώτιδος και Φαναριοφερσάλων.

Έπειτα από διεξοδική συζήτηση, η Επιτροπή, η οποία αποτελούνταν από τους Ανδρέα Ζυγογιάννη, θεατρολόγο, Ντέμη Καρδιτσιώτη, ηθοποιό, Βασιλική Κοζιού, εκπαιδευτικό, Βασιλική Μακρή, ηθοποιό, Σπύρο Μπουντούρη, ηθοποιό και Κατερίνα Σταθοπούλου, φιλόλογο, κατέληξε στους οχτώ διαγωνιζόμενους θιάσους.

Κοινή διαπίστωση ήταν ότι φέτος όλες οι συμμετοχές, που ξεπέρασαν σε αριθμό κάθε προσδοκία, ήταν υψηλού επιπέδου, γεγονός που δυσκόλεψε από τη μία το έργο της Επιτροπής, από την άλλη όμως όλο αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για το θεσμό.

Πιο αναλυτικά, οι θίασοι που θα διαγωνιστούν στο 32ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας είναι οι εξής :

1)      Κεντρική Σκηνή του Δημοτικού Θεάτρου Μυλοποτάμου Ν. Ρεθύμνης με το έργο «Ο κατά φαντασίαν ασθενής» του Μολιέρου

2)      Θεατρική Ομάδα «Θεατροδότες» της Ένωσης Ποντίων Επαρχίας Ελασσόνας με το έργο «Η Τρίτη Κόρη» της Κυριακής-Κορίνας Πάντου-Ζιάκου

3)      Κεντρική Σκηνή του Πολιτιστικού Συλλόγου Περιγιαλίου (Δ. Κορινθίων) «ΑΠΟΛΛΩΝ» με το έργο «Ο ΦΟΝΙΑΣ» του Μήτσου Ευθυμιάδη

4)      Δημοτικό Θέατρο Μαραθώνα με το έργο «ΤΡΩΑΔΕΣ» του Ευριπίδη

5) Ελληνικό Θεατρικό Εργαστήρι Βρυξέλλων με το έργο «Η Κόμισσα της Φάμπρικας» των Ασημάκη Γιαλαμά – Κώστα Πρετεντέρη

6) Θεατρικό Εργαστήρι Συλλόγου Πελοποννησίων Λαυρεωτικής «Ο Κολοκοτρώνης» με το έργο «Ο Αγαπητικός της βοσκοπούλας» του Δημητρίου Κορομηλά

7) Θεατρικό Εργαστήρι του Οργανισμού Πολιτισμού, Άθλησης & Νεολαίας του Δήμου Ν. Ιωνίας με το έργο «Οι ηλίθιοι» του Νηλ Σάιμον

8)  Ερασιτεχνική Σκηνή του ΔΗΠΕΘΕ Ρούμελης με το έργο «Play On» του Rick Abbot

ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΙ :

1) Θεατρικό Εργαστήρι Κέντρου Πολιτισμού, Αθλητισμού & Περιβάλλοντος Δήμου Κορινθίων με το έργο «Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω» του Ντάριο Φο

2) Θεατρική Ομάδα Δασκάλων και Νηπ/γών Πάτρας «ΣΧΟΛΕΙΟΝ» με το έργο «Όπλα, παλάσκες και στη γραμμή» των Μαρίας Παναγιωτακοπούλου και Σάκη Παπαδημητρίου

3) Θεατρική Ομάδα Δήμου Λαυρεωτικής «ΕΞΟΡΥΞΗ» με το έργο «Οι Δούλες» του Ζαν Ζενέ

4) Όμιλος Φίλων Θεάτρου Λιβαδειάς με το έργο «Το Σακάκι που Βελάζει» του Στανισλάβ Στρατίεβ

5) ΘΕΑΤΟ Παραμυθιάς Θεσπρωτίας με το έργο «Το Διαμάντι και το Κήτος ή ολόκληρος ο Μποστ σε 1 ώρα» του Λεωνίδα Τσίπη

Η Οργανωτική Επιτροπή ευχαριστεί θερμά όλους τους συμμετέχοντες και τους εύχεται καλή συνέχεια στις προσπάθειές τους.

Επίσης, ευχαριστεί θερμά τα μέλη της Επιτροπής Επιλογής Έργων που ανέλαβαν το δύσκολο έργο της αξιολόγησης.