Ήττα για τον Α.Ο. Σελλάνων

Την ήττα γνώρισε ο Α.Ο. Σελλάνων στο γήπεδο του Προαστίου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των περιφερειακών μπαράζ.

Οι πρωταθλητές Καρδίτσας μπήκαν επιθετικά στον αγώνα και θα μπορούσαν να προηγηθούν στο πρώτο μισάωρο. Ωστόσο ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα Μπρέλλας, σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε κατέβασε ρολά, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Αποκορύφωμα η φάση του 21′ λεπτού, όταν σε εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κακαΐτσα πάνω από το τείχος, πετάχτηκε απομακρύνοντας την μπάλα.

Στο 30′ λεπτό μετά από λάθος έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, ο έμπειρος Τάσος Κυριάκος δέχθηκε την μπάλα κάθετα μέσα στην περιοχή και με ωραίο διαγώνιο σουτ νίκησε τον Θεολόγη δίνοντας προβάδισμα στον Απόλλωνα.

Στα τελευταία 5 λεπτά του 1ου μέρους οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση, προσπαθώντας να φθάσουν στην ισοφάριση. Στο 41′ ο Τζιόλας δέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή του Απόλλωνα, ανατράπηκε και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Χαρβαλιάς ο οποίος νικήθηκε από τον Μπρέλλα, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια πριν την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Προαστίου προσπάθησαν για την ισοφάριση όμως ο Απόλλωνας με σωστή διαχείριση κρατούσε τους γηπεδούχους μακριά από την εστία του. Στο 55′ ο Αρχοντής έπιασε κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, όμως και πάλι Μπρέλλας με σωστή τοποθέτηση μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 75′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κυριάκος, ο οποίος βρήκε όμορφα τον αφύλακτο Παλάσκα που με κεφαλιά έκανε  το 0-2. Στο σημείο αυτό το παιχνίδι τελείωσε καθώς στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Απόλλωνα.

Στο 87′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του κεντρικού αμυντικού Κολιού.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου ο Διαγόρας Σεβαστής πέρασε νικηφόρα από τον Βόλο, παίρνοντας αέρα 4 βαθών από τον τρίτο Α.Ο. Σελλάνων.

Με τα σημερινά αποτελέσματα η υπόθεση της ανόδου δυσκολεύει εξαιρετικά, καθώς οι πρωταθλητές Καρδίτσας θα πρέπει να περάσουν νικηφόρα από την Κατερίνη και τον Βόλο στα δύο τελευταία παιχνίδια και να ελπίζουν σε απώλεια βαθμών του Διαγόρα την τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο τον αδιάφορο Απόλλωνα.